Jdi na obsah Jdi na menu
 


Řešení

 

1. Správná je odpověď A). V reakci na vaši řeč těla a hlas a/nebo proto, že se pes díky příslušnému výcviku naučil, že nesmí žrát odpadky, se teď pes chová podřízeně a nejistě. Při sledování spolu se zbylou řečí těla má tedy "olizování" v tomto případě chlácholivý charakter. Pes, který se nenechá vyvést z míry v B), si olizuje čenich, aby si vychutnal odpadky až do posledního kousku. Možná už má zkušenost, že ho stejně nechytíte, anebo vás nebere doopravdy vážně. Olizování čenichu v C) je výrazem příjemného pocitu. Pes si udělal pohodlíčko a teď si zdřímne.

 

2. Tady je správně C). Pes sice poslouchá, ale prožívá vnitřní konflikt. Sice by si velmi rád hrál dál, ale je tak dobře vychovaný, že uposlechne vaší výzvu, přiběhne a sedne si vedle vás. Konflikt, který teď prožívá, se pak projeví přeskokovým jednáním, v tomto případě zíváním. Mohl by se však také například škrábat. Není to žádná zpráva pro vás nebo jiného psa. V A) nemá zívání (ani protahování) žádný hlubší  význam, takže není ani přeskokovým jednáním, ani signálem pro někoho jiného. Pes dostává tělo protahováním a zíváním po vyspání takříkajíc "do provozní teploty", stejně jako vy.

 

3. Tady je správná odpověď B). Podle situace může mít zvedání přední tlapky naprosto rozdílné významy. Pokud musíte psovi například nakapat kapky do očí a jemu je to nepříjemné, může se stát, že bude chlácholivě zvedat tlapku, až se budete blížit s lahvičkou. Pokud však napjatě a se zdviženu tlapkou sleduje kočku, určitě ji nechce uchlácholit, ale už se připravuje, že se za ní rozběhne. Když vám položí tlapku na kolena a podívá se na vás, když si například budete pochutnávat na chlebu se salámem, dává vám najevo, že by chtěl taky kousek. Odpověď A) není správná, protože zrakový kontakt sám o sobě může být i velmi důvěrný nebo může psovi signalizovat: "Dávej pozor, teď spolu budeme dělat něco moc zajímavého." Záleží na vašich ostatních signálech a na situaci. I C) je špatně, protože pes, který cení zuby, nemusí v žádném případě hrozit útočně, ale i ze strachu. I zde má pro správný výklad rozhodující význam celý výraz těla i způsob cenění zubů.

 

Zpět