Jdi na obsah Jdi na menu
 


První pomoc v teplých měsících – úpal a úžech

29. 7. 2009

Úpal a úžeh u psů se v našich klimatických podmínkách vyskytuje zejména v letních měsících. Venku to už jako v létě vypadá a proto jsme se rozhodli sem článek na toto téma umístit. Je lépe být připraven než nemile překvapen. Rozeznáte úžeh od úpalu? Úžeh způsobuje sluneční záření, které poškozuje mozkové buňky. Dochází k němu logicky při dlouhodobém pobytu v přímém slunci. Úpal vzniká důsledkem nadměrného horka, kdy organizmus přestává odvádět přebytečné teplo. K úpalu nejčastěji dochází při dlouhodobém pobytu v uzavřeném autě.  

 

 

 

 

Sluneční záření je již v této době velmi silné. Jako úžeh označujeme stav kdy přímo na lebku pejska působí takovéto záření a dochází k přehřátí centrální nervové soustavy a překrvení mozku. S úžehy se často setkáváme v letních měsících na výstavách kde je pejsek vystaven při předvádění přímému slunci. Měli bychom dbát na jeho správné ustájení a zabránit pobytu v nevhodných podmínkách. Pejsek musí mít možnost si odpočinout na zastíněném místě.

Že se jedná o úžeh poznáme na zvířeti podle potácivé a nejisté chůze, slabosti a skleslosti pejska. Pejskovi se také špatně dýchá, dýchání je rychlejší a pro pejska namáhavé. Pokud na pejskovi zpozorujeme tyto příznaky musíme okamžitě příčiny způsobující úžech včas odstranit. Pokud tak neučiníme jeho stav se bude rychle zhoršovat, dostaví se křeče a záškuby svalů. Pejsek pak upadá a v křečích uhyne ochrnutím srdeční činnosti. Úžeh se léčí studenou sprchou nebo koupelí mimo slunce a dusno. Podáváme studené obklady a zajistíme dostatek tekutin.

Úpal nastane tehdy, když organismus není schopen za pomocí termoregulace odvádět z těla teplo. Tím dochází k zahřívání těla. Teplo se šíří všemi orgánovými soustavami a ohrožuje je. Nejčastějším případem je přehřátí organismu psa v automobilu. Letních měsících teplota uvnitř vozu rychle stoupá. Musíme si uvědomit, že v autě je teplota okolo 60 °C a více a život pejska bývá ohrožen. Příznaky postižení jsou podobné jako při úžehu. Tělo se však přehřívá a tělesná teplota může přesáhnout 42 °C.

Pejska musíme okamžitě odvést do stínu a polévat jej vodou, zajistit třeba sprchu nebo koupel a pobyt pejska mimo dusné prostředí. Stejně jako u úžehu zajistit dostatek tekutin. Na hlavu a srdeční krajinu klademe studené obklady nebo sáčky z ledem, abychom snížili tělesnou teplotu co nejdříve. Pejsek může upadnout do šoku proto je nezbytné zajistit přepravu postiženého zvířete k veterinárnímu lékaři.

Pokud je nutné nechat psa v teplých měsících v zaparkovaném automobilu musíme najít takové místo, na které během doby naší nepřítomnosti nezačne pálit slunce. Pootevřením okénka mu zajistíme dostatečné větrání prostor vozu. Měli bychom pejskovi zajistit i dostatek čerstvé vody a chodit jej pravidelně kontrolovat.

 

Zdroj:  http://psi-noviny.svetpejsku.cz/

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář