Jdi na obsah Jdi na menu
 


Středověká krčma Dětenice 19.12.2009

20. 12. 2009

 Středověká krčma Dětenice

19.12.2009

 

Chcete-li se jak mávnutím kouzelného proutku ocitnout ve středověku, zavítejte do starodávné hospody, přilehlé k zrekonstruovanému zámku a k zámeckému pivovaru. Jídlo a pití vám zde budou roznášet šenkýřky, krčmáři, selky, děvečky, pohůnci a nepočítejte zrovna s přívětivou mluvou. Hovoří se zde drsně staročesky - pro představu: nejlichotivějším oslovením pro dámy je “ochechule”. Mohou vás ale šokovat i jiné skutečnosti, například když si vás personál vybere, vytáhne od stolu, obviní z čarodějnictví a pak na vás použije některé z útrpných práv (např. vás v koši vynesou až ke stropu a “snaží se” pálit vaše chodidla).
Prostředí je samozřejmě upraveno tak, aby co nejvýstižněji imitovalo dobovou krčmu. Místnost s dřevěnými stoly, židlemi a lavicemi je temná, osvětlená pouze svíčkami. Vaří se na otevřeném ohni a středověké speciality se jí pochopitelně rukama. Ovšem nenasytí tu jen vaše tělo, ale i duši. Hudební atmosféru vytváří kapela s bubny a píšťalkami, pobavit vás může šašek, kouzelník, tanečnice na stole a další středověcí kejklíři. Setkat se tu můžete i s hráči vrchcábů nebo se žebráky. Zajímavým kompromisem mezi rustikálním středověkem a moderním luxusem jsou pak toalety. Opravdovou absurditou je situace, kdy za vámi samočinně splachuje záchod umístěný v dřevěné budce.

Kolorit středověku je tu skutečně dokonalý. Však se také z dětenické putyky stává skoro poutní místo, o čemž svědčí i zápisy v knize návštěvníků. Jeden z nejroztomilejších napsal jakýsi kluk: “Poprvé v životě jsem za dozoru rodičů mohl žrát jako prase rukama!”. Takže neváhejte, vydejte se na cestu a vraťte se o několik století zpátky. Uvolníte se, dáte si pivo z přilehlého pivovaru, jídlo, které jinde nenajdete, a když se vám bude chtít, zatancujete si i na stole. V každém případě se ohromně pobavíte. A pokud by vám to bylo stále málo, můžete absolvovat exkurzi v místním pivovaru, kde shlédnete výrobu piva podle prastarého receptu. Bohužel tato možnost končí právě k 30.říjnu, stejně jako možnost prohlídky barokního zámku. Ale pojedete-li v zimě na lyže do Krkonoš, tak se v dětenické krčmě určitě nezapomeňte zastavit na baštu a dětenické bahno (tj.černé pivo).  

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

 

A jaké to tam bylo? Na to se můžete podívat na propůjčeném videu z web stránek detenice.cz. Přeji hezkou podívanou.

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář