Jdi na obsah Jdi na menu
 


Clicker: Proč a jak ho používat

17. 4. 2010

 

Díky klikru můžeme cvičit bez násilí a trestů, můžeme naše pejsky naučit prakticky cokoliv od slušného chování po velmi komplexní dovednosti.

Klikr trénink stojí na principu: "Udělej pro mě, co chci já a dostaneš odměnu." Nejedná se přemlouvání ani uplácení, ale o výhodnou dohodu, kterou se svým svěřencem uzavíráme. Ani Vy nebudete pracovat zadarmo. Jak dlouho budete docházet do práce, když Vám přestanou chodit peníze na účet? Psi pro nás pracují, protože jsou odměňováni, nebo protože se bojí trestu (škubnutí vodítkem, třepání za kožní řasu).

Kliknutí spojujeme s odměnou (pamlskem, hrou, polaskáním nebo čímkoliv, co je pro psa v tu chvíli žádoucí.) a označuje správné chování. Kliknutí znamená: "to co jsi právě udělal bylo správné, odměna je na cestě. Můžeš to, prosím, udělat ještě jednou?" Kliknutí je INFORMACE. Samo o sobě není odměnou.

Při klikr tréninku nepoužíváme žádné tresty, protože chceme po psovi, aby samostatně přemýšlel, nabízel chování a řešil problémy. Pokud se bude muset obávat trestu, nebude raději dělat nic, jen aby neudělal chybu. Jenže chybami se učí nejen člověk, ale i pes.

Klikr trénink je velmi účinná technika, pokud se používá správně. Můžete díky ní dosáhnou mimořádných výsledků během chvilky. Využívá postupného "tvarování chování" - metoda postupných kroků. Ke stanovenému cíli se dostáváme postupně, po částech. Dobrý plán a správné používání jsou opravdu klíčové.

Říkáte si: "Ale já nechci, aby pes cvičil pro nějaké klikání! Chci aby pracoval pro mě!" Jak úžasný je Váš šéf? Budete pracovat jen pro jeho úsměv? Jak dlouho? Díky klikr tréninku se stáváte středobodem psího života, jste nejzajímavější věc na planetě - jste jasní, zřetelní, přesně vyjadřujete, co chcete, pes Vám dobře rozumí a navíc ho za to odměňujete! Jak skvělé! Klikr trénink nám otevírá nové možnosti a obzory. Celý výcvik se stává hrou a legrací. Vedlejším produktem je pes, který nadšeně plní Vaše přání.  

 

 

Patnáct pravidel pro úspěšné zahájení výcviku pomocí klikru

Nezačínejte tím, že se budete snažit odnaučit psa nějakému nežádoucímu chování. Začněte s něčím pozitivním a zábavným. Připravte se na každý výcvik. Napište si na papír, co chcete psa naučit a doplňujte záznamy o jeho pokroku. Odměňte sami sebe za jeho dosažené úspěchy.

 

1.   Krátce stiskněte volný konec péra klikru tak, aby vydal dvoutónový klik. Pak ihned psa odměňte. Odměna musí být malá (na jedno polknutí) a zejména zpočátku velmi chutná (kousky kuřecího masa, kousky tvrdého sýru, kvalitní kočičí granule).

 

2.   Klikejte během požadovaného chování, ne po něm. Načasování je naprosto stěžejní. Nebuďte překvapeni, že pokliknutí dojde k ukončení chování. Je to tak správně. Klik označuje jeho konec. Pak odměňte psa. Na načasování odměny nezáleží.

 

3.   Zvolte zpočátku chování, které se vám podaří snadno navodit (pohyb psa k vám, dotknutí ruky čenichem, zvednutí tlapky, průchod dveřmi, sednutí).

 

4.    Klikejte vždy jen jednou! Jestliže chcete nějak zdůraznit své nadšení nad výkonem, zvětšete odměnu, ne počet kliků.

 

5.   Cvičte často, ale krátce. Tři pětiminutové lekce jsou mnohem lepší než jedna hodinová.

 

6.   Odstraňte nežádoucí chování tím, že budete klikat na chování, které požadujete. Klikněte, když se štěně vyčůrá na správném místě. Klikněte, když má pes tlapky na zemi a ne na vašem hostu. Bojujte proti tahání na vodítku tím, že budete klikat v těch vzácných chvílích, kdy je uvolněné.

 

7.   Klikejte na náhodné pohyby směřující k provedení vámi zamýšleného cviku. Do chtěné pozice můžete psa nalákat nikdy jej však netahejte za vodítko, nestrkejte ani netvarujte rukama. Pokud možno se psa vůbec nedotýkejte. Potřebujete-li mít psa z bezpečnostních důvodů na vodítku, pak si je navlečte na ruku. Nepoužívejte vodítko jako nástroj výcviku.

 

8.    Nečekejte, až vám pes předvede celé chování (cvik) v plné kráse. Klikejte a odměňujte už za drobné pohyby  žádaným směrem.

 

9.    Neustále zvyšujte laťku. Jakmile si pes začne spolehlivě sedat, klikejte za rychlost nebo výdrž (shaping).

 

10. Jakmile se pes naučí dělat něco za kliknutí (a případnou odměnu), začne vám toto chování nabízet v naději, že si zaslouží kliknutí. To je správný čas pro připojení povelu k tomuto chování. Začněte klikat pouze na chování které nastane během nebo po vydání povelu. Ignorujete chování nabízené bez povelu.

 

11. Nekomandujte příliš psa. Jestliže nereaguje na váš příkaz, není to proto, že je neposlušný, ale proto, že jste ho ještě tento příkaz dostatečně nenaučili.

 

12. Noste klikr s sebou a odchytávejte zajímavé situace. Můžete klikat za mnoho různých chování aniž byste psa spletli. Cvičíte-li zároveň více psů, oddělte je po dobu výcviku.

 

13. Jestliže se během výcviku rozčílíte, odložte klikr! Nezaměňujte klikr trénink se škubáním vodítkem a výcvikem pomocí korekcí (= trestů). Jediné čeho dosáhnete bude ztráta důvěry psa ke klikru a možná i k vám.

 

14. Jestliže výcvik nejeví známky pokroku, znamená to, že pravděpodobně klikáte příliš pozdě. Načasování je velmi důležité. Dohodněte se s někým ať vás pozoruje, případně nafilmuje.

 

A hlavně - bavte se a cvičte rádi. Výcvik pomocí klikru je skvělý způsob jak obohatit a zkvalitnit vztah mezi vámi a vaším psem.