Jdi na obsah Jdi na menu
 


Alpy (21. - 25.9.2009)

16. 12. 2009

Alpy

21. - 25.9.2009

 

 

Naši další letošní dovolenou jsem strávili cestováním poObrazek Rakousku. Za základnu jsme si zvolili malé městečko Maria Alm  kousek od Zell am See a odtud jsme podnikli mnoho zajímavých výletů, mj. po Alpských jezerech, na Krimmlerské vodopády či do největší ledové jeskyně světa Eisriesenwelt. Rakouské Alpy jsou krásné a nabízejí mnoho přírodních divů a zažitků! 

 

Výhled z hotelu

ráno ...

Obrazek 

večer ...

Obrazek

 

 

Alpská jezera

 

Jezero Mondsee

Mondsee v Horním Rakousku je jedním z jezer Solné komory, jehož název Měsíční jezero vznikl díky jeho tvaru v podobě protáhlého půlměsíce o délce 16,5 km a šířce 2,3 km. Maximální hloubka je 68 m. Nad jezerem ční tzv. Dračí stěna (Drächenwand), oblíbený horolezecký cíl, se zajištěnou cestou (ferratou). Jezero napájejí řeky Fuschler Ache a Zeller Ache, odvodňuje ho Seeache, která pokračuje do jezera Attersee. Jezerní voda je čistá a teplá, v létě až 27 °C. V jezeře žijí štiky, pstruzi, úhoři a kapři. Centry turistického ruchu jsou rázovitá městečka Sankt Lorenz a Mondsee (poutní chrám, hotel z bývalého kláštera, tři muzea, jezerní promenáda)..

V oblasti jezera byly nalezeny zbytky kůlů z mladší doby kamenné a stopy po tzv. nordické kultuře z období 2200 – 2700 př.n.l. 

 

Obrazek

Obrazek

 

Jezero Attersee 

Attersee v Horním Rakousku – nejčistší jezero v Solné komoře a zároveň největší alpské jezero Rakouska.

Na délku měří 20 km, šířku má 4 km a do hloubky měří 171 m. Jako jediné jezero v Solné komoře nikdy nezamrzá a viditelnost je do hloubky 20 metrů.  

Obrazek

  

Jezero Traunsee

Jezero v oblasti Solné komory, mezi masivem Traunstein (1691 m n.m.) a pohořím Höllengebirge (1592 m n.m.) nazývali Římané Lacus Felix, Šťastné jezero. Na jehož břehu leží městečko Gmunden, někdejší hospodářské centrum, dnes především oblíbené klimatické lázně.

Nad jezerem ční do výšky 1691 m vápencová hora Traunstein, s 10 m vysokým křížem na vrcholu a krásnou vyhlídkou na celé jezero. 

Obrazek

 

Jezero Hallstättersee

Hallstättersee je jezero v oblasti Solné komory, v Horním Rakousku. Rozloha jezera činí přibližně 13,5 km². Je 5,9 km dlouhé a 2,3 km široké. Jeho maximální hloubka je 125 m. Leží v nadmořské výšce 508 m. 

Obrazek

 

Jezero Zeller See

Jezero Zeller See leží u zimního střediska Zell am See. Jeho délka je 4 km, šířka 1,3 km a hloubka dosahuje 70 m. 

Obrazek

 

 

Krimmlerské vodopády

Obrazek400 metrů vysoké vodopády nedaleko obce Krimml v horní části údolí Salzachtal jsou nejvyššími jak v Rakousku, tak i v celé střední Evropě. Na celém světě potom zaujímají v pomyslném žebříčku šestou příčku. Potok Krimmle Ache, na jehož toku se vodopády nacházejí, odvádí vodu z ledovci pokrytých masivů Dreiherrenspitze (3499 m.). Z celkové rozlohy oblasti 111 km2, z níž potok odvádí vodu, je ledovci pokryto téměř 11 km2. Na horním toku Krimmle Ache působí jako celkem poklidný potok, na konci celého údolí však ve třech kaskádách padá o dobrých 400 metrů níže.

Obrazek

Lesní cestou přes několik vyhlídkových míst se pokocháte pohledem na řítící se vodu, jež spadá přes 3 stupně do Salzašského údolí. Na každé úrovni vodopádů jsou vyhlídky tak blízko, že člověk vypadá, jako by právě vylezl ze sprchy a v uších mu silně hučí. Celá stezka má převýšení 1000 m a končí u hostince Krimmler Tauernhaus, kde naopak vodopády začínají.

Obrazek

 

Během celé cesty vzhůru podél vodopádů neuslyšíte vlastního slova, jelikož burácení vody je ohromující.

Na prohlídku vodopádů počítejte při ostré chůzi se dvěmi hodinami času, pokud budete fotit nebo se zastavíte v některé z hos- půdek, počítejte s delším časem. Doporučujeme obléci si nepromokavé oblečení nejlépe s kapucí a rovněž nepromokavé boty, jelikož voda se na vás pohrne i ze všech stran.  

Vstupné na Krimmlerské vodopády činilo 2 eura.

 

 

 

 

Eisriesenwelt

Eisriesenwelt je největší ledová jeskyně na světě. Nachází se na pohoří Tennebirge nad městem Werfen. Autem jsme zastavili na velkém parkovišti a po vyjití několika stovek metrů nás čekala chata Wimmermann, obchod se suvenýry a lanovka. 

ObrazekPo zakoupení vstupenek jsme zhruba po 15 lidech nastoupili do lanovky (popravdě Rocky s ní nebyl moc nadšený). Dráha lanovky je strašně strmá, dokonce v jednom místě je takové zhoupnutí, které někomu nemusí dělat dobře. Z lanovky je však překrásný výhled na krajinu.

Po vyjeti nahoru nás čekala dlouhá tůra až k ledové jeskyni, cesty jsou klikaté, strmé a dá se říci i fyzicky náročné.

Obrazek

Při tomto výstupu už jsme cítili vzrůstající ochlazení. I když bylo překrásné slunečné počasí, v blízkosti ledové jeskyně rozhodně žádné teplo nebylo. Na konci této procházky na nás čekala největší ledová jeskyně na světě.

U vchodu jsme dostali cca každý desátý návštěvník karbidovou lampu (s dovětkem, že nemáme podpálit souseda), jelikož v jeskyni není zavedena elektřina )byla to škoda, neboť karbidové lampy osvětlili kulové, sotva člověk viděl pod nohy). Po rozdání lamp, po úvodním slově nám začala cca jedenapůlhodinová prohlídka (vyšlápli jsme si 1400 schodů). Průvodce nám dal výklad v němčině tak i pro nás neněmčináře i v angličtině.

Obrazek

Prohlídka je vedena  po dřevených cestičkách, bylo to fyzicky náročné, protože jsme museli dávat pozor, ať neuklouzneme. Pokud tedy zrovna nebyla za námi lampa, neviděli jsme si pod nohy, bylo to nepříjemné, zvlášť když jsme sebou v tašce měli i Rockyho. Průvodce byl velmi ochotní, zkušený a odpověděl na jakékoli dotazy.

       Obrazek

 Obrazek

Návštěva jeskyně byl skvělý a jedinečný zážitek. Obrovská jeskyně plná hladkého ledu, krápníků, nezapomenutelná atmosféra! Všem vřele doporučujeme! Jen kdyby tam zavedli lepší osvětlení a člověk mohl vidět zřetelněji krásy ledu, krápníků atd.

 

 

Obrazek

Tak takováto byla moje dovolená v Rakousku.

Krásná, slunečná, ale hlavně s mými páničky .

 

 

Obrazek

A kam že to vyrazíme příště?

Rocky, nech se překvapit!

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář